تغذیه در کرونا

تغذیه در کرونا

” تغذیه در کرونا “

 

 

چرا تغذیه در کرونا مهم است؟

تغذیه در کرونا به چالش جدید این روز هایمان تبدیل شده است. در این مقاله به طور خلاصه به نکات تغذیه ای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن که از مطالعه بر روی ویروس های SARS و MERS هم خانواده با این ویروس بدست آمده است می پردازیم.

شیوع ویروس کرونا (COVID-19 یا 2019-CoV) ، تهدیدات قابل توجهی برای سلامت بین المللی به همراه داشته است. به دلیل اینکه در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، نیاز به روش هایی برای پیشگیری یا کنترل این بیماری بیش از پیش احساس می شود. دراین میان نقش تغذیه سالم که با تقویت سیستم ایمنی بدن می تواند از بروز بیماری پیشگیری کند نباید دست کم گرفته شود.

ویتامین D

یکی از مواردی که در تغذیه در کرونا می تواند موثر باشد ویتامین D است. این ویتامین نه تنها یک ماده مغذی بلکه یک هورمون است که با کمک نور خورشید در بدن ما سنتز می شود که علاوه بر حفظ یکپارچگی استخوان، باعث بلوغ بسیاری از سلول ها از جمله سلول های ایمنی بدن می شود.

تحقيقات نشان میدهد که در فصل زمستان سطح ویتامین D، در افراد بزرگسالی که سالم هستند پایین تر از سایر فصل ها است. ویروس COVID-19 اولین بار در زمستان ۲۰۱۹ در حالیکه بیشتر سالمندان و میانسالان رو درگیر کرده بود شناخته شد.
علاوه بر این ها ویروس کرونا از طریق گیرنده مبدل آنژیوتانسین ۲ (ACE2) به سلول های قلب و ریه متصل می شود. این گیرنده ها در شرایط کمبود ویتامین D در بدن بیش از حد بیان(تولید) می شوند. بنابراین، ویتامین D می تواند به عنوان گزینه ی پیشگیری کننده و درمانی ایفای نقش کند.

بیانیه انجمن متخصصین غدد درون ریز و متابولیسم ایران :

انجمن متخصصین غدد درون ریز و متابولیسم ایران و انجمن روماتولوژی ایران در تاریخ ۱۹/۱۲/۱۳۹۸طی بیانه ای بیان داشتند که:
– در این شرایط بحرانی، به هیچ وجه نیازی به اندازه گیری آزمایشگاهی سطح سرمی ویتامین D نیست.
– در صورتی که در طی چند ماه گذشته، مطابق دستورالعمل کشوری برای پیشگیری از کمبود ویتامینD، در حال مصرف یک عدد ویتامین D پنجاه هزار واحدی در ماه (یک عدد ویتامین D پنجاه هزار واحدی در ماه) بوده اید، به همین صورت ادامه دهید.
– این توصیه برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال به میزان یک عدد ویتامین D پنجاه هزار واحدی هر ۲ ماه یک بار است.
– در غیر این صورت، بدون نگرانی، در صورت دسترسی به دارو، فعلا برای مدت چهار هفته آینده، هفته ای یک عدد ویتامین D پنجاه هزار واحدی مصرف کنید.

منابع ویتامین D شامل روغن کبد ماهی، ماهی سالمون، ماهی تون، شیر غنی شده با ویتامین D، ماست غنی شده با ویتامین D و زرده تخم مرغ است.

ویتامین C

ویتامین C از ویتامین های محلول در آب است که به آن اسید اسکوربیک نیز می گویند و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. این ویتامین باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن و محافظت در برابر عفونت می شود به همین دلیل به عنوان یکی از موارد احتمالی دخیل در تغذیه در کرونا شناخته می شود. در یک مطالعه، تنها ۲۰۰ میلی گرم ویتامین C در روز منجر به بهبود علائم تنفسی در بیماران بستری شده، می شود.۳ مطالعه نشان داده است که ابتلا به پنومونی در گروهی که ویتامین C دریافت کردند نسبت به گروهی که مکمل دریافت نکردند کمتر بوده و این نشان می دهد که ممکن است ویتامین C از بروز این بیماری جلوگیری کند.
منابع ویتامین C شامل فلفل دلمه ای، آب پرتقال تازه، کلم بروکلی، کلم بروکسل، توت فرنگی، انبه و آب گوجه فرنگی است.

ویتامین A

ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که به آن ویتامین ضد عفونت نیز گفته می شود. سه نوع ویتامین A فعال در بدن وجود دارد: رتینول، رتینال و اسید رتینوئیک.

ویتامین A نقش مهمی در دفاع سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت ها ایفا میکند. علاوه بر آن در مطالعه ای گزارش شده است که مکمل یاری با این ویتامین خطر بیماری های عفونی مانند سرخک، اسهال، پنومونی در ارتباط با سرخک، عفونت ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) و مالاریا را کاهش می دهد. هم چنین مکمل یاری با ویتامین A یک عامل حفاظتی در برابر مالاریا، بیماری های ریوی و HIV است. در مطالعه ی دیگری دیده شد که رژیم های غذایی ای که حاوی مقدار کمی ویتامین A هستند اثر واکسن ویروس کورونای گاوی را غیرفعال می کنند و گوساله های بیشتری را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار می دهند.

بنابراین، ویتامین A یکی از فاکتورهای موثر تغذیه در کرونا بوده و می تواند یک گزینه امیدوار کننده برای درمان ویروس کرونای جدید و جلوگیری از عفونت ریه باشد.
منابع ویتامین A شامل بوقلمون، هویج، اسفناج، کلم بروکلی، کلم بروکسل، گوجه فرنگی و هلو است.

ویتامین های گروه B

ویتامین های گروه B محلول در آب هستند و به عنوان بخشی از کوآنزیم ها فعالیت می کنند و هر کدام از آنها عملکرد خاصی دارند. به عنوان مثال دیده شده است که اشعه ی ماورا بنفش و ویتامین B2 باعث کاهش تیتر MERS-CoV در پلاسمای انسان می شود. همچنین مکمل یاری با ویتامین B3 با اثر ضد التهابی سبب کاهش نفوذ نوتروفیل ها به ریه می شود، البته ممکن است این اثر به صورت معکوس بتواند باعث هایپوکسی شود.

ویتامین B6 نیز نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن ایفا می کند. از آنجا که کمبود ویتامین های گروه B ممکن است پاسخ ایمنی میزبان را تضعیف کند، ویتامین های گروه B باید به بیماران آلوده به ویروس داده شود تا سیستم ایمنی بدنشان تقویت شود. بنابراین ویتامین های گروه B می توانند به عنوان گزینه اصلی برای درمان COVID-19 انتخاب شوند
منابع ویتامین های گروه B شامل غلات، برنج و گوشت است.

ویتامین E

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است و شامل دو نوع توکوفرول و توکوترینول می باشد. ویتامین E نقش مهمی در کاهش استرس اکسیداتیو از طریق اتصال به رادیکال های آزاد دارد. کمبود ویتامین E و D در گوساله ها باعث افزایش عفونت به ویروس کرونا گاوی شده است.
منابع ویتامین E شامل بادام، مخلوط مغزها، روغن آفتابگردان، کلزا، بادام زمینی، ذرت و زیتون است.

آهن

آهن برای بیمار مورد نیاز است اما ویروس نیز برای رشد از آهن بدن بیمار استفاده می کند، بنابراین کمبود آهن می تواند سیستم ایمنی بیمار را مختل کند و موجب عفونتهای مکرر حاد دستگاه تنفسی. از طرفی افزایش بار آهن می تواند باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در انتشار ویروس های مضر شود. بنابراین سطح آهن در بدن باید در حد نرمال حفظ شود.
منابع آهن شامل لوبیا پخته، جگر گاو،‌ گوشت گاو، جودوسر، اسفناج پخته، تخم مرغ و بادام زمینی است.

زینک (روی)

روی یک آنتی اکسیدان قدرتمند است و برای نگهداری و رشد سلولهای ایمنی بدن (سیستم ایمنی ذاتی و هومورال) مهم است . کمبود روی منجر به نقص ایمنی هومورال و سلولی می شود و خطر ابتلا به عفونت افزایش می یابد. مطالعات نشان داده اند که روی برای کمک به بدن در مبارزه با عفونت ها مؤثر است.

ویروس جدید کرونا به ACE2 متصل می شود و ACE2 یک کربوکسی پپتیداز وابسته به زینک(روی) است که به پایانه C پپتید آنژیوتنسین متصل می شود و در تنظیم گردش خون عمل می کند. تا کنون هیچ مطالعه بالینی قابل اعتماد مبنی بر اینکه افزایش غلظت سرمی زینک می تواند سبب افزایش یا (کاهش) بیان ACE2 و در نتیجه افزایش یا (کاهش) پیشرفت و بدتر شدن ویروس کرونا شود صورت نگرفته است.
منابع زینک شامل ران مرغ، لوبیا پخته، لوبیا قرمز، نخود سبز، شیر و کشمش است.

سلنیوم

سلنیوم یک عنصر ضروری است. وضعیت تغذیه ای میزبان نقش بسیار مهمی در دفاع در برابر بیماری های عفونی دارد. کمبود سلنیوم نه تنها پاسخ ایمنی بلکه خود پاتوژن ویروس را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. کمبود سلنیوم در رژیم غذایی باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در میزبان می شود و می تواند ژنوم ویروس را تغییر دهد، به طوری که حتی یک ویروس خوش خیم یا خفیف در میزبان باعث بیماری می شود. کمبود سلنیوم نه تنها باعث اختلال در سیستم ایمنی میزبان می شود بلکه سبب جهش سریعRNA ویروس نیز می شود.

سلنیوم و ویتامین E با همراهی گروهی از آنزیم ها می توانند از تشکیل رادیکال های آزاد و جلوگیری از آسیب اکسیداتیو جلوگیری کنند.

دکتر دامین داونینگ می گوید: “آنفولانزای خوکی، آنفولانزای مرغی و سارس (coronavirus) در مناطق با کمبود سلنیوم در چین ایجاد شده اند؛ ابولا و HIV در مناطق کمبود سلنیوم در جنوب صحرای آفریقا. این به دلیل استرس اکسیداتیو است که باعث می شود ویروس ها برای زنده ماندن سریع تغییر کنند. بنابراین، مکمل سلنیوم می تواند یک انتخاب مؤثر برای درمان ویروس جدید COVID-19 باشد.
منابع سلنیوم شامل جوز برزیلی، ماهی تون، برنج سفید، تخمه آفتاب گردان، تخم مرغ و شیر است.

پروبیوتیک

در اوایل ماه فوریه، کمیسیون بهداشت ملی چین (نسخه ۵) برای معالجه بیماران با علائم حاد مبتلا به عفونت COVID-19، به مصرف پروبیوتیک ها برای حفظ تعادل میکروبیوم روده و جلوگیری از عفونت باکتریایی ثانویه توصیه کرد.
اگرچه تاکنون هیچ درمان ضد ویروسی خاصی توصیه نشده است، اما ممکن است كه پروبیوتیک ها در تعدیل میكروبیوم روده و همچنین بهبود تنفس موثر باشند.
منابع پروبیوتیک شامل لبنیات غنی شده با پروبیوتیک است.

!!برای شما که حوصله مطالب بلند و طولانی را ندارید

 

تغذیه سالم و درست باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. در این میان بعضی مواد غذایی نقش بیشتری در تقویت سیستم ایمنی دارند که در متن زیر به طور خلاصه برخی از آن ها را مرور خواهیم کرد.

ویتامین D
این ویتامین نقش مهمی در بلوغ سلول های سیستم ایمنی دارد و دیده شده که بیشتر افرادی که به بیماری کرونای جدید مبتلا شدند سطح ویتامین D پایینی دارند.

ویتامین C
این ویتامین یک آنتی اکسیدان است که باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن و محافظت در برابر عفونت می شود.

ویتامین A
به ویتامین ضد-عفونت معروف است.

ویتامین های گروه B
کمبود ویتامین های گروه B ممکن است پاسخ ایمنی میزبان را تضعیف کند بنابراین مصرف آن در دوره ای که بدن مبتلا به ویروس شده است پیشنهاد می شود.

ویتامین E
ویتامین E نقش مهمی در کاهش استرس اکسیداتیو از طریق اتصال به رادیکال های آزاد دارد و با این کار می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی شود.

آهن
آهن مانند شمشیر دو لبه ای عمل می کند زیرا در کمبود این ماده معدنی سیستم ایمنی بدن تضعیف می شود و در مقدار زیاد مورد مصرف ویروس ها قرار می گیرد. پس سعی کنید در آهن بدن خود را در حد تعادل حفظ کنید.

زینک(روی)
روی یک آنتی اکسیدان قدرتمند است و کمبود آن منجر به نقص ایمنی هومورال و سلولی می شود و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

سلنیوم
کمبود سلنیوم در رژیم غذایی باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در میزبان می شود به طوری که حتی یک ویروس خوش خیم یا خفیف در میزبان می تواند باعث بیماری می شود.

پروبیوتیک
مصرف پروبیوتیک ها برای حفظ تعادل میکروبیوم روده و جلوگیری از عفونت باکتریایی ثانویه توصیه می شود.

در نهایت داشتن یک برنامه غذایی سالم و متنوع می تواند ضامن سلامتی شما باشد.

 

منابع:

 1.  [efn_note]Tangpricha V, Pearce EN, Chen TC, Holick MF. Vitamin D insufficiency among free-living healthy young adults. The American journal of medicine. 2002;112(8):659-62.[/efn_note]
 2. [efn_note]de Borst MH, Vervloet MG, ter Wee PM, Navis G. Cross talk between the renin-angiotensin-aldosterone system and vitamin D-FGF-23-klotho in chronic kidney disease. Journal of the American Society of Nephrology. 2011;22(9):1603-9.[/efn_note]
 3. [efn_note]Hemilä H. Advance Access published November 12, 2003.[/efn_note]
 4. [efn_note]Hemilä H. Vitamin C intake and susceptibility to pneumonia. The Pediatric infectious disease journal. 1997;16(9):836-7[/efn_note]
 5. [efn_note]Semba RD. Vitamin A and immunity to viral, bacterial and protozoan infections. Proceedings of the Nutrition Society. 1999;58(3):719-27.[/efn_note]
 6. [efn_note]Villamor E, Mbise R, Spiegelman D, Hertzmark E, Fataki M, Peterson KE, et al. Vitamin A supplements ameliorate the adverse effect of HIV-1, malaria, and diarrheal infections on child growth. Pediatrics. 2002;109(1):e6-e.[/efn_note]
 7. [efn_note]Jee J, Hoet AE, Azevedo MP, Vlasova AN, Loerch SC, Pickworth CL, et al. Effects of dietary vitamin A content on antibody responses of feedlot calves inoculated intramuscularly with an inactivated bovine coronavirus vaccine. American journal of veterinary research. 2013;74(10):1353-62.[/efn_note].
 8. [efn_note]Keil SD, Bowen R, Marschner S. Inactivation of M iddle E ast respiratory syndrome coronavirus (MERS‐C o V) in plasma products using a riboflavin‐based and ultraviolet light‐based photochemical treatment. Transfusion. 2016;56(12):2948-52.[/efn_note]
 9. [efn_note]Jones HD, Yoo J, Crother TR, Kyme P, Ben-Shlomo A, Khalafi R, et al. Nicotinamide exacerbates hypoxemia in ventilator-induced lung injury independent of neutrophil infiltration. PloS one. 2015;10(4).[/efn_note]
 10. [efn_note]Galmés S, Serra F, Palou A. Vitamin E metabolic effects and genetic variants: a challenge for precision nutrition in obesity and associated disturbances. Nutrients. 2018;10(12):1919.[/efn_note]
 11. [efn_note]Nonnecke B, McGill J, Ridpath J, Sacco R, Lippolis J, Reinhardt T. Acute phase response elicited by experimental bovine diarrhea virus (BVDV) infection is associated with decreased vitamin D and E status of vitamin-replete preruminant calves. Journal of dairy science. 2014;97(9):5566-79.[/efn_note]
 12. [efn_note]TerBush DR, Maurice T, Roth D, Novick P. The Exocyst is a multiprotein complex required for exocytosis in Saccharomyces cerevisiae. The EMBO journal. 1996;15(23):6483-94.[/efn_note] [efn_note]Jayaweera JAAS, Reyes M, Joseph A. Childhood iron deficiency anemia leads to recurrent respiratory tract infections and gastroenteritis. Scientific reports. 2019;9(1):1-8.[/efn_note]