لوگو رژیم لاغری

چگونه یک برنامه غذایی برای لاغری داشته باشیم؟

عده ای فقط به دنبال رژیم لاغری هستند. اما عده دیگری به دنبال رژیم لاغری سریع و یا برنامه لاغری یک ماهه رایگان ! در این مقاله میخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که رژیم غذایی برای لاغری باید چه ویژگی هایی داشته باشد. و یا به عبارت بهتر یک رژیم خوب برای لاغری چه رژیمی است ؟ و در نهایت ببینیم آیا برنامه رژیم لاغری رایگان می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد یا خیر !

برنامه غذایی لاغری

اول ببین رژیم لاغری نیاز داری یا نه؟

Hidden

امروزه تناسب اندام و رژیم لاغری به یکی از مهمترین دغدغه های بشریت تبدیل شده. و هر روزه روش های متنوعی برای جواب دادن به این دغدغه بوجود می آید. به طور مثال یک روز می شنویم که با خوردن یک ماده غذایی خاص میتوان لاغر شد. و روز دیگر می شنویم که فلانی با فلان ورزش خاص تونست توی یک مدت زمان خیلی کم، کاهش وزن زیادی رو تجربه کنه. اما مسئله اساسی اینجاست که با وجود تعداد خیلی زیاد روش های لاغری که هر روزه به این بازار پر تلاطم وارد می شوند، آیا می توان سلامتی را هم تضمین کرد یا خیر؟ و اینکه آیا کاهش وزن لزوما منجر به سلامتی می شود؟

از طرف دیگر باید یه این نکته هم توجه داشت که اگر ما دنبال نتایج بلند مدت باشیم، آیا میتوان در پروسه های کوتاه مدت به آنها برسیم یا خیر؟ به طور مثال یک فرد در طول 10 سال مجموعا 20 کیلو اضافه وزن را تجربه کرده است. آیا منطقی است که بخواهد تمامی این 20 کیلو را در طی یک رژیم لاغری در طول 3 ماه کم کند. و آیا این کاهش وزن می تواند ماندگار باشد؟

مسئله اصلی و اساسی که وجود دارد این است که ما هرگز نمی توانیم در پروسه های کوتاه و سریع به نتایج بلند مدت و ماندگار برسیم. در مسیر رسیدن به تناسب اندام باید نگاه بلند مدت داشته باشید. و هرگز به کاهش وزنی که در طی یک دوره تجربه می کنید توجه نکنید. بلکه باید به این نکته توجه داشته باشید که به طور مثال در یک سال آینده چند کیلو قرار است کم کنید. و در پنج سال آینده وزن شما تا چه حدی خواهد رسید. زیرا در بسیاری از رژیم های لاغری دیده شده است که فرد در طی یک دوره کوتاه، کاهش وزن قابل توجهی را در طی یک رژیم لاغری تجربه میکند. اما پس از مدتی از فرایند رژیم خسته می شود. و باز مجدد به سبک زندگی قبلی خود برمی گردد. که این مورد باعث می شود به وزنی بیشتر از وزن سابق خود برسد! این یعنی در طی این فرایند رژیم لاغری نه تنها این فرد به سلامتی خود کمک نکرده، بلکه با تغییر سوخت و سازی که در بدن خود بوجود آورده باعث شده که کاهش وزن بعدی اون سخت تر شود و گرفتار اثر یویو گردد. به همین دلیل بسیار مهم است که در طی رژیم لاغری، فرد دیدگاه بلند مدت داشته باشد. و نگاه یک ساله، پنج ساله و حتی ده ساله به این پروسه داشته باشد.

پس تنها برنامه رژیم لاغری ساده ای که میتوان معرفی کرد این است که صبر کنید، صبر کنید و صبر کنید. آنقدر صبر کنید تا چربی های بدن شما بدانند قرار است همیشه در معرض خطر باشند. نه اینکه روزی فقیر و روزی قارون باشند.

رژیم لاغری سریع

رژیم لاغری یک ماهه

در یک ماه چقدر میتوان وزن کم کرد؟

یا بهتر است بگوییم در یک ماه، چقدر مجاز به کاهش وزن هستیم و بیشتر از آن مقدار میتواند برای ما خطر ساز باشد.

بهتر است این دیدگاه را به سه قسمت تقسیم کنیم: اول چیزی که کتاب می گوید، دوم چیزی که در جامعه اتفاق می افتد و سوم چیزی که تجربه آن را ثابت کرده است.

چیزی که کتاب از کاهش وزن در طی رژیم لاغری در یک ماه می گوید:

بر طبق مستندات و مقالات علمی، هر فرد در طی یک رژیم لاغری سالم می تواند در طول یک هفته بین نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن داشته باشد. در تفسیر بیشتر این مطلب باید به این نکته اشاره داشت که شما می توانید کمتر از نیم کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید. اما هرگز مجاز نیستید که کاهش وزنی بیشتر از یک کیلوگرم را در یک هفته تجربه کنید. مگر در شرایط خاص پزشکی که تشخیص آن بر عهده کادر درمان است. به طور مثال اینکه شما قصد دارید یک ماه دیگر به مراسم عروسی دختر خواهرتان بروید. یک موقعیت خاص محسوب نمی شود که در طی آن بخواهید 8 کیلوگرم کاهش وزن را در یک ماه تجربه کنید!!!
مقدار کاهش وزنی که مردم جامعه در طی رژیم کاهش وزن در یک ماه تجربه می کنند:

این پاراگراف پر از درد است!!!

ما همیشه فریاد زده ایم! گاها التماس کرده ایم که آهای مردم! به فکر سلامتی خود باشید. اما کو گوش شنوا!
گویا قدرت تبلغیات اینترنتی، اینستاگرامی و ماهواره ای همیشه از قدرت علم بیشتر بوده است. و گاها این تبلیغات قدرتشان آنقدر زیاد می شود که می توانند علم را نیز بخرند و از مسیر اصلی خود منحرف سازند. متاسفانه افراد زیادی تحت تاثیر این تبلیغات قرار می گیرند. و رژیم لاغری غیر اصولی میگیرند که در نتیجه آن در کوتاه مدت می توانند کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کنند. اما در بلند مدت این کاهش وزن آثار نا مطلوب زیادی بر بدن آنها خواهد گذاشت.   شاید هیچ گاه متوجه نشوند که بیماری های حال حاضر آنها می تواند حاصل رژیم لاغری غیر اصولی آنها باشد. در طی این رژیم های لاغری معمولا افراد کاهش وزنی بیشتر از حد مجاز وگاها تا هفته ای 2 کیلو را تجربه می کنند. که اصلا علمی نیست و می تواند خطرساز باشد.

مقدار کاهش وزنی که بر طبق تجربه در طی رژیم لاغری در یک ماه باید تجربه کنید:

در اینجا منظور ما از تجربه، تجربه ما به عنوان یک متخصص تغذیه است. بر طبق درمان هایی که تا به امروز انجام داده ایم، متوجه شده ایم که میزان کاهش وزنی که فرد باید تجربه کند، کاملا بستگی به ویژگی های روحی و روانی فرد دارد. و در طی مشاوره ای که با فرد انجام می دهیم باید تصمیم بگیریم که چه مقدار کاهش وزن برای وی می تواند مناسب باشد. به طور مثال ممکن است برای یک فرد تا هفته ای 800 گرم را مجاز و حتی لازم بدانیم اما برای فرد دیگر برنامه رژیم لاغری او را برای هفته ای نهایت 200 گرم تنظیم کنیم.
آن چیزی که خیلی اهمیت دارد این است که ما در طی جلسات مشاوره به چه عددی برای کاهش وزن متناسب با هر فرد برسیم و بر اساس آن عمل کنیم

کاهش وزن و لاغری با پیاده روی

از هر چه بگذریم سخن دوست خوش تر است!

ورزش خط اول سلامتی است و آنقدر از خوبی های آن گفته اند و گفته ایم که دیگر نیاز به توضیح ندارد. اما می توان گفت که اگر شما بهترین رژیم لاغری را داشته باشید، اما در کنار آن ورزش نکنید، میتوان با اطمینان کامل گفت که هرگز کاهش وزن موفقی را در دراز مدت تجربه نخواهید کرد. روی دیگر این قصه نیز جذاب است. به این صورت که اگر شما بهترین و منظم ترین برنامه ورزشی ممکن را داشته باشید، اما در کنار آن رژیم لاغری اصولی را رعایت نکنید، باز هم کاهش وزن موفقی را تجربه نخواهید کرد.
به طور کلی آن چیزی که از اهمیت زیادی در مورد ورزش و تغذیه برخوردار است این است که شما در هر دوی این موارد اصولی و علمی عمل کنید. و هرگز فکر نکنید که اگر فقط یکی از ای موارد را داشته باشید، می توانید وزن کم کنید و لاغر شوید. باز هم تکرار میکنیم که موفقیت یک شبه حاصل نمی شود و به طور مثال شما نمی توانید با ده شب دویدن شدید و زیاد، از شر چربی هایی خلاص شوید که در طی سالیان دراز در قسمت های مختلف بدنتان جمع کرده اید.

اما می توان گفت که بهترین ورزشی که میتوانید برای کاهش وزن داشته باشید، پیاده روی است. اما چرا؟
دلیل اول آن این است که این ورزش جز آن دسته از مواردی است که شما با احتمال بیشتری آن را ادامه خواهید داد. و می توان گفت که آهستگی و پیوستگی در این ورزش معنا پیدا میکند.

در مورد دلیل دوم آن نیز می توان به این مورد اشاره داشت که در بین ورزش ها بیشتر از آنکه شدت آنها مهم باشد، مدت زمان آنها مهم است. به طور کلی میتوان گفت که اگر شما هر روز یک ساعت پیاده روی با سرعت متوسط داشته باشید، بهترین ورزشی است که در آغاز برنامه رژیمی خود می توانید برای لاغری و کاهش وزن داشته باشید.
و دلیل سوم آن هم خالی از لطف نیست که بدانید. احتمال آسیب در این ورزش برای شما بسیار کم است. چیزی که امروزه گریبان گیر بسیاری از افرادی می شودکه ناگهان ورزش های حرفه ای را شروع میکنند و این مورد باعث وارد شدن آسیب های فراوان به بدن آنها می شود.

دوره لاغری در سی روز

اما سوال اینجاست که شما از یک دوره لاغری سی روزه چه انتظاراتی باید داشته باشید؟

بهتر است که این سوال را با سوال جواب بدهیم. به این صورت که بپرسیم: کدام سی روز؟ سی روز اول رژیم یا سی روز سوم رژیم؟

این مسئله از این جهت مهم است که بدن به مرور زمان نسبت کاهش وزن مقاومت نشان می دهد. این به این معنی است که شما در سی روز اول کاهش وزن بیشتری را نسبت به سی روز سوم رژیم خود تجربه خواهید کرد. البته احتمال زیاد حتی اگر رژیم لاغری هم نگرفته باشید، باز هم چنین اتفاقی را تجربه کرده باشید. به طور مثال اگر در زمان روزه داری در ماه رمضان به کاهش وزن خود در طی هفته های مختلف توجه کنید، به نتایج جالبی خواهید رسید. به این صورت که شما ممکن است در هفته اول تا 2 کیلوگرم کاهش وزن را در طی روزه داری تجربه کنید. اما این عدد در هفته آخر ماه رمضان ممکن است به 300 گرم کاهش پیدا کند. به همین دلیل بسیار مهم است که شما در طی فرایند رژیم لاغری خود پیوسته زیر نظر متخصص تغذیه باشید تا کاهش وزن شما در طی هفته های مختلف بررسی شود. و بر اساس پاسخی که بدن شما به رژیم لاغری میدهد، ادامه مسیر مشخص شود. حتی ممکن است متخصص به این نتیجه برسد که علی رغم اضافه وزن شما، فعلا نیاز به رژیم لاغری ندارید و موقتا باید وارد فاز تثبیت وزن شوید.

رژیم لاغری در 30 روز- رژیم کاهش وزن

دوره غذایی برای لاغری سریع

همانطور که قبل تر هم صحبت کردیم ما چیزی به عنوان لاغری سریع و در عین حال موفق نداریم. اما شما می توانید یک رژیم لاغری اصولی را داشته باشید تا اینکه در طی آن، کاهش وزن معقول و در حد مجاز را تجربه کنید. بالطلع رژیم غذایی اصولی در این بین حرف اول را می زند. اما چه رژیم غذایی برای این دوره می تواند مناسب باشد؟
متاسفانه بسیاری از افراد با این تصور هستند که اگر خودشان غذای روزانه خود را کم کنند می توانند وزن کم کنند. اثبات اینکه چقدر این افراد می توانند موفق شوند اصلا کار پیچیده ای نیست. کافی است که نگاهی به این افراد بیاندازیم و ببینیم که چند درصد آنها در دراز مدت می توانند کاهش وزن موفقی را تجربه کنند؟ معمولا این دسته از افراد که به صورت خودسر رژیم لاغری میگیرند، خیلی زود خسته می شوند و گاها برای انتخاب های غذایی دچار شک و تردید و کلافگی می شوند. و از همه مهمتر اینکه وزنشان به طور مرتب پایش نمی شود. تا اینکه رژیم غذایی بعدی آنها بر اساس پاسخ بدنشان نسبت به رژیم غذایی فعلی باشد. به همین دلیل این افراد معمولا کاهش وزن موفقی را تجربه نخواهند کرد و پس از مدتی باید به متخصص تغذیه مراجعه کنند. اما این بار کاهش وزن آنها سخت تر خواهد بود. به دلیل آنکه با رژیم لاغری غیر اصولی که گرفتند بدنشان را نسبت به کاهش وزن هوشیارتر کردند و این موضوع باعث می شود که متخصص تغذیه مجبور شود گاها از روش های درمانی متفاوت تری برای کاهش وزن و لاغری استفاده نماید.

اصول رژیم لاغری

در آخر نیز بد نیست مروری بر اصول رژیم لاغری و کاهش وزن داشته باشیم. همانطور که گفتیم برای کاهش وزن هیچ راه میان بری وجود ندارد و اگر شما به طور مثال 10 سال روند افزایش وزن داشته اید، نمی توانید توقع داشته باشید که این وزن در طول بازه های زمانی کوتاه 6 ماهه و یا یک ساله کم شود. همچنین دانستیم که رژیم کاهش وزن به تنهایی کفایت نمی کند. همانطور که ورزش به تنهایی کفایت نمی کند. برای اینکه یک برنامه کاهش وزن و لاغری موفق داشته باشید، لازم است که هم ورزش و هم رژیم غذایی اصولی را در کنار یکدیگر داشته باشید تا اینکه بتوانید در دراز مدت نتیجه دلخواه خود را بگیرید.

راستی فراموش نکنید که هیچ چیزی مهم تر از سلامتی شما نیست. و به قول معروف، سلامتی تاجی است بر سر افراد سالم که فقط افراد بیمار می توانند آن را ببینند. یادتان باشد هیچ چیزی ارزش آن را ندارد که به خاطر آن سلامتی خود را به خطر بیاندازید. حتی لاغر شدن! پس به هر قیمتی به سمت لاغری نروید و خوب حواستان باشد که برای لاغر شدن بهایی به همان اندازه بپردازید نه بیشتر!

و به عنوان جمله آخر: لاغری می تواند باعث افزایش سلامتی شما شود، اما به شرط آنکه اول اثبات شود که شما اضافه وزن دارید و دوم از روش علمی و اصولی آن استفاده نمایید.
به امید روزی که هیچ کسی به علت اطلاعات غلط و یا نادرست از نعمت سلامتی محروم نشود.

تمامی حقوق برای اچ پازل محفوظ است