دیابت و نوروبیون

قسمت اول پادپازل: مصرف ویال های نوروبیون در افراد دیابتی

مقدمه:

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر 500 میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند وشاید همین همه گیری اقبال عمومی رو به سمت مصرف محصولات جانبی برده ومردم فکر میکنند با مصرف این محصولات قرار است معجزه ای رخ بدهد و بیماری دیابت آن ها  درمان شود ، یکی از این محصولات ، ویال های نوروبیون میباشد ،که در این مقاله ما میخواهیم در مورد دیابت و نوروبیون صحبت کنیم. همچنین پادکست ما در مورد همین موضوع است که لینک آن را در زیر مشاهده میکنید.

دیابت چیست ؟

دیابت بیماری است که بدن در پایین آوردن قند خون دچار اختلال  میشود، ما دو نوع دیابت داریم نوع1 ونوع 2 که در نوع 1 انسولین به مقدار کافی ترشح نمیشود ودر نوع 2گیرنده های انسولین دچار نقص هستند ونمیتوانند قند خون را پایین بیاورند.

برای خواندن مقالات بیشتر در مورد دیابت لینک زیر را ببینید:

اما متخصصان  عوارض دیابت را با سه پاتی میشناسند:

1: رتینوپاتی

2: نفروپاتی

3:نوروپاتی

اما سوالی که مطرح میشه: آیا همه افراد دچار این عوارض میشوند ؟

قطعا به این صورت نیست که تمام افراد دیابتی این عوارض رو تجربه کنند اما بیشتر افراد بعد از اینکه چندین سال از بیماری آن ها میگذرد مشکلات شایع از جمله اختلال در اعصاب بینایی وکاتاراکت یا همان آب مروارید ، مشکلات کلیوی ، و مشکلات در اعصاب محیطی بخصوص در ناحیه دست پا مثل بی حسی و گز گز کردن را تجربه میکنند .

اما فاکتورهای مهمی مثل سن و جنس و اینکه چند سال از بیماری فرد میگذرد و  آیا در این  سال ها زیر نظر پزشک ومتخصص تغذیه بوده است یا خیر  در میزان شدت عوارضی که در سطر های بالا به آن اشاره شد تاثیر گذار است اما یکی از مهمترین فاکتور ها میزان پایبندی افراد دیابتی به روش های درمانیشون میباشد، هر چقدر کنترل رژیم غذایی و قند خون با وسواس ودقت بیشتر انجام شود قطعا عوارض وپیامد های ناشی از دیابت برای بیماران کمتر خواهد بود .

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد عوارض دیابت لینک زیر را مشاهده نمایید:

ویال نوروبیون چیست ؟

در ادامه صحبت هایمان در مورد دیابت و نوروبیون برویم سراغ ویال های نوروبیون. مکملی به فرم تزریقی حاوی ویتامین های گروه B یعنی B1 ,B6,B12 این سه ویتامین به ترتیب به نام های علمی تیامین ،پیرودوکسین،کوبالامین شناخته میشوند .

اما عملکرد ویتامین های گروه B بخصوص ویتامینB1  در چرخه تولید انرژی نقش اساسی و حیاتی دارند یعنی تولید آدنوزین تری فسفات یا همان ATP ومیدانیم که ATP واحد اصلی انرژی بدن هست که در سوخت درشت مغذی ها مثل کربوهیدرات ، پروتیین ، چربی ،نقش دارد ، وهمچنین در ساخت انتقال دهند های عصبی نیز نقش B1 مشاهده شده است.

کوبالامین B12 از اهمیت ویژه ای در چرخه تولید تکثیر سلولی (خون سازی) نقش دارد واز انجا که یکی از داروهای مصرفی دیابت متفورمین میباشد و این دارو در جذب B12 اختلال ایجاد میکند ،افراد دیابتی که داروی متفومین مصرف میکنند ممکن است با کمبود این ویتامین مواجهه شوند ،اما جدا از مکمل های که به فرم تزریقی و خوراکی حاوی این ویتامین ها هستند مواد غذای نیز منابع خوبی از این ویتامین ها میباشند ، ویتامین های گروه B در طیف وسیعی از مواد غذایی هستند برای مثال مهمترین منبع غذایی ویتامین B1 غلات کامل میباشند ، ومنابع حیوانی و لبنی از منابع غنی کوبالامین هستند مثل گوشت قرمز ، قلوه ،جگر .

میزان مجاز مصرف این ویتامین ها:

اما مصرف روزانه توصیه شده رژیم غذایی RDA برای هر کدام از این سه ویتامین به ترتیب به این صورت است                        RDA B1=1.2mg

RDA B6=1.3 mg

RDA B12=2.4 mcg

که از طریق مواد غذایی در طول روز باید به بدن ما برسه این مقادیر ذکر شده برای افراد بزرگسال بالای 19 سال میباشد .

اما ویال های نوروبیون هر کدام از این ویتامین ها را به چه میزانی در خود دارد ؟

هر ویال نوروبیون حاوی

mg100ویتامین B1

و mg100 ویتامین B6

و mg1000 ویتامین B12 میباشد .

آیا دوز بالای این ویتامین ها در این محصول باعث ایجاد سمیت نمیشود ؟

همه ویتامین های که به فرم تزریقی در بازار وجود دارند به صورت دوزهای بالا هستند وبسیار بیشتر از انچه که بدن ما به آن ها احتیاج داشته باشند نیاز بدن مارا تامین میکنند . ویال نوروبیون هم ویتامین های گروه B را به صورت های دوزهای بالا دارد اما به دلیل اینکه ویتامین های گروه B جز دسته ی ویتامین های محلول در آب میباشد در بدن تجمع پیدا نمیکنند و مقدار مازاد آن از طریق ادرار دفع میشود اما این به آن معنا نیست که افراد در مصرف ویال های نوروبیون افراط کرده و  بیش از حدی که پزشکان ومتخصصان به آن ها توصیه کردند مصرف کنند به سبب اینکه هر چیزی مصرف بیش از نیاز آن سبب ایجاد سمیت میشود ، کما اینکه شیخ الرئیس بوعلی سینا میفرماید: هر چیزی کمش داروست ،متوسطش غذاست وزیادش سم است .

نتیجه گیری:

پس در مصرف هیچ ماده ایی هر چند مفید هم نباید افراط کنیم به سبب اینکه باعث ایجاد سمیت در بدن میشود پس مدیریت کردن بیماری و رعایت اعتدال در مصرف مواد غذایی و رعایت کردن توصیه های پزشک ومتخصص تغذیه در این  موضوع ، امری راهبردی میباشد که میتوانیم با رعایت این نکات بیماری خود را مدیریت کنیم.

عوارض استفاده بیش از حد:

اما اگر به صورت  نا اگاهانه بیش از حد از ویال های نوربیون استفاده کنیم با عوارضی همچون تهوع ، استفراغ،سردرد،سرگیجه، افزایش حجم ادار،تغییر رنگ ادرار به نارنجی یا قرمز ،الرژی های پوستی مثل خارش در نواحی گلو مواجهه میشویم  واگر به همچین عوارضی دچار شدین بلافاصله با پزشک خودتون مشورت کنید .

اما همه ی بیماران باید به این نکته توجه داشته باشند مصرف هرگونه مکمل به صورت دوز های بالا باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود و براساس اون مقداری که پزشک ومتخصص تغذیه توصیه میکنند مصرف شود.     ومصرف هیچ دارو ومکملی بدون توصیه ومشورت با پزشک ممنوع میاشد.

منابع :

Yadav DK, Shrestha S, Lillycrop KA, Joglekar CV, Pan H, Holbrook JD, Fall CH, Yajnik CS, Chandak GR. Vitamin B12 supplementation influences methylation of genes associated with type 2 diabetes and its intermediate traits. Epigenomics. 2018 Jan;10(1):71-90.

امیرحسین همتی

عضو تیم تحقیق و توسعه اچ پازل

کارشناس ارشد تغذیه بالینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران