واکسن کرونا تولید شده؟

” واکسن کرونا تولید شده؟ “

 

 

طراحی و تولید واکسن برای بیماری‌های عفونی (مانند کرونا) نیازمند علم زیست‌ شناسی و ایمنی‌ شناسی است. زیرا درصورتی‌ که عملکرد عامل بیماری‌ زا (ازجمله ویروس‌ها) در بدن مشخص شود، تولید واکسن برای مقابله با آن ممکن خواهد شد.

در حال حاضر که بیماری کرونا تبدیل به یک پاندمی (همه‌گیری) شده است و انسان‌های زیادی را در سراسر دنیا دچار مشکل کرده است. نیاز به وجود واکسن برای پیشگیری از بیماری و یا داروی مناسب برای درمان به‌ موقع کرونا، بسیار احساس می‌شود و دانشمندان در تلاش‌ اند تا بتوانند هر چه سریع‌ تر با تولید دارو و واکسن مناسب، بیماری کرونا را کنترل کنند

اما لازم است بدانیم ویروس کووید-۱۹ گونه‌ی جدیدی از ویروس‌های خانواده‌ی کرونا است. به همین دلیل شناخت دانشمندان از ساختار این ویروس و عملکرد دقیق آن در بدن، هنوز ناقص است و به همین دلیل فرایند تولید واکسن در مدت‌ زمانی کوتاه، ممکن نیست. اما با این‌ حال از زمان بروز بیماری کرونا تا کنون، مطالعات بسیاری برای شناخت ویروس و تولید واکسن انجام‌شده است.

و اما خبر خوش…

خبر خوش این است که به‌ تازگی واکسنی برای کرونا تولید شده است. مطالعه‌ ای در آمریکا با هدف بررسی کارآمد بودن این واکسن شروع شده و در حال انجام است.

این واکسن برای اولین بار برای انسان‌ ها استفاده می‌شود و دانشمندان در تلاش‌اند تا پس از پایان این مطالعه، به این سؤالات درباره‌ ی این واکسن پاسخ دهند. آیا این واکسن می‌ تواند بدن فرد را در مقابل ویروس کرونا ایمن کند و آیا استفاده از این واکسن عوارضی به همراه دارد یا خیر؟واکسن مورد استفاده در این مطالعه، توسط یک شرکت در زمینه‌ ی زیست‌ فناوری (بیوتکنولوژی) به نام مُدرنا (Moderna ) تولید شده است.

به‌ طورمعمول واکسن‌ ها حاوی ویروس ضعیف یا کشته‌ شده هستند و پس از تزریق به داخل بدن، به‌ صورت خفیف در بدن افراد علائم بیماری موردنظر را ایجاد می‌کنند تا سلول‌های بدن در مقابل آن ویروس مقاوم شوند (مانند سرخک). اما واکسنی که به تازگی برای بیماری کرونا تولیدشده است، حاوی ویروس کووید- ۱۹ نیست و باعث بروز عفونت و بیماری کرونا در بدن فرد نمی‌شود.

این واکسن چگونه تهیه می شود؟

برای تهیه این واکسن، از نوعی ماده ژنتیکی (mRNA) که توسط دانشمندان تولید شده، استفاده‌ شده است. mRNA ها در بدن انجام مرحله‌ی اول تولید پروتئین‌های مختلف را به عهده‌ دارند.

از آنجایی که هر ویروس، پروتئین‌های مشخصی بر روی لایه‌ی سطحی (غشا) خود دارد، سیستم ایمنی بدن، به‌ واسطه ی شناسایی این پروتئین‌ها، متوجه ورود ویروس به بدن می‌شود و با آن مقابله می‌کند.

mRNA موجود در واکسن تولیدشده برای کرونا، می‌توانند باعث تولید پروتئین‌های مشابه با پروتئین‌های سطحی ویروس کرونا شوند. به‌این‌ترتیب با اینکه ویروس کرونا وارد بدن نشده است، اما سیستم ایمنی بدن پروتئین های شبیه‌ سازی‌شده کرونا را شناسایی می‌کند و با تولید ترکیبات بخصوصی به نام آنتی‌ بادی، پروتئین های موردنظر را از بین می‌برد. (درصورتی‌ که خود ویروس وارد بدن شود، با از بین رفتن پروتئین‌ های سطحی، ویروس نیز از بین می‌رود). درنهایت وجود آنتی‌ بادی در بدن، باعث مقاوم شدن بدن نسبت به ویروس مورد نظر خواهد شد.

آیا باید نگران سرعت کم تولید واکسن باشیم؟

لازم به ذکر است تهیه‌ ی واکسن به این روش بسیار سریع‌ تر از روش‌های معمول برای تولید واکسن انجام می‌شود؛ زیرا در روش‌های معمول تولید واکسن، لازم است علاوه بر جمع‌آوری ویروس، اقداماتی برای اصلاح و ضعیف کردن آن نیز انجام شود.

پس از اتمام مراحل تولید واکسن توسط دانشمندان شرکت مدرنا، این نوع از واکسن کرونا در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۰(۱۳۹۸/۱۲/۵) برای تأیید سلامت، به موسسه‌ ی ملی آلرژی و بیماری عفونی آمریکا (NIAID) فرستاده‌ شده است.

پس از تأیید اولیه‌ ی واکسن، ۴۵ فرد ۱۸ تا ۵۵ سال، برای شرکت در این مطالعه داوطلب شدند. افراد بر اساس دوز واکسن، به ۳ گروه تقسیم شدند و تزریق واکسن برای هر فرد به بخش بالایی بازو و هر ۲۸ روز یک‌ بار انجام می‌شود. همچنین از داوطلبان خواسته‌ شده است تا در طول مطالعه (۱۴ ماه)، ۱۱ بار برای معاینه به مرکز مربوطه مراجعه کنند.

اما عجله نکنید…

لازم است بدانید تولید واکسن و تأیید عملکرد آن، فرایندی زمان‌ بر است و در کوتاه‌ مدت نمی‌توانیم درباره‌ ی آن نتیجه‌ گیری کنیم.
بنابراین با توجه به اینکه انجام این مطالعه هنوز به اتمام نرسیده است، لازم است منتظر نتایج این مطالعه باشیم تا تأثیر گذاری این نوع از واکسن کرونا مورد بررسی قرار گیرد.

با این حال این مطالعه، یک آزمایش اولیه است و نمی‌تواند به‌طور کامل اثرات واکسن را نشان دهد. بنابراین ضروری است قبل از ارائه‌ ی واکسن به سایر افراد و استفاده از آن در سطح جهانی، با بررسی اثر واکسن در افراد بیشتری، کارآمد و بی‌خطر بودن آن به خوبی مشخص شود.
امید است این نوع از واکسن اثر مناسبی برای پیشگیری از کرونا داشته باشد و به‌ زودی در اختیار مردم جهان قرار گیرد.

منابع این نوشته:

First coronavirus vaccine trial in the US is recruiting volunteers

Structural Biology Points Way to Coronavirus Vaccine

Atlanta Site Added to NIH Clinical Trial of a Vaccine for COVID-19

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *