4.5/5 - (24 امتیاز)

چرا لاغر نمیشم؟ علت کندی کاهش وزن چیست ؟در فرم بالا به صورت خودکار، علت کم نشدن وزن شما در طی رژیم لاغری بررسی می شود و در قالب یک گزارش به شما نشان داده خواهد شد. در زیر نمونه نتیجه تست یکی از کاربران را میبینید که به صورت تخصصی این موضوع بررسی شده است و تاثیر هر کدام از عوامل به صورت جداگانه بر روی روند کاهش وزن بررسی شده است. شما نیز می توانید از طریق فرم بالا به صورت رایگان در این تست شرکت کنید و علت کم نشدن وزنتان را بررسی نمایید.

به روز تر شوید
لاغری بدون گرسنگی با رژیم غذایی مناسب: نکات و تجربیات

چرا لاغر نمیشم؟ علل رایج عدم کاهش وزن با وجود رژیم و ورزش

بسیاری از مردم با این سوال روبرو هستند که چرا لاغر نمیشم؟ آنها تلاش می کنند تا با رعایت رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت های ورزشی منظم، وزن خود را کاهش دهند. اما بعضی اوقات، با وجود تلاش های زیاد، نتایج مطلوب حاصل نمی شود. این مسئله می تواند بسیار خسته کننده، دلسرد کننده و ناامید کننده باشد. پس چرا لاغر نمیشم؟

تست علت کندی کاهش وزن

علت اینکه لاغر نمی شوید، ممکن است به چندین عامل بستگی داشته باشد. بعضی از این عوامل مربوط به فیزیولوژی بدن شما هستند، مانند ژنتیک، هورمون ها و متابولیسم. بعضی دیگر مربوط به سبک زندگی شما هستند، مانند خواب، استرس و روحیه. همچنین، بعضی از اشتباهات رایج در رژیم غذایی و ورزش می توانند باعث کند شدن فرآیند کاهش وزن شوند.

نقش ژنتیک، هورمون ها و متابولیسم در تعیین وزن بدن

بخش مهمی از وزن بدن شما تحت تاثیر ژنتیک شما قرار دارد. ژن های شما می توانند تعیین کننده نحوه ذخیره سازی چربی، سطح اشتها، حساسیت به انسولین، قابل سوخت شدگي عضلات و دستور العمل های سایر فعاليت های سلولي باشید. بعضي افراد به طور ذاتي دارای سطح بالاتري از ژيروپلاست هستيد كه باعث كاهش سوخت و ساز و افزايش وزن مي شود. بنابراین، برخی از مردم ممکن است به دلیل ژنتیک خود، دچ

ار چاقی یا لاغری شوند.

برای رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن اینجا کلیک کنید.

هورمون ها نیز نقش مهمی در تنظیم وزن بدن دارند. هورمون ها می توانند تاثیر گذار بر سطح اشتها، سوخت و ساز، رشد عضلانی، توزیع چربی و آب در بدن باشند. برخی از هورمون های مرتبط با وزن بدن و مرتبط با سوال چرا لاغر نمیشم عبارتند از:

 • لپتین: هورمونی است که توسط بافت چربی تولید می شود و به مغز اطلاع می دهد که چقدر چربی در بدن ذخیره شده است. لپتین باعث کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز می شود. بعضی افراد ممکن است به لپتین مقاوم باشند، یعنی مغز پاسخگو به سطح لپتین نباشد. در این صورت، اشتهای آنها کاهش نمی یابد و سوخت و ساز آنها کم می شود.
 • گرلین: هورمونی است که توسط معده تولید می شود و به مغز اطلاع می دهد که چقدر گرسنه هستید. گرلین باعث افزایش اشتها و کاهش سوخت و ساز می شود. سطح گرلین در زمان خالی بودن معده افزایش می یابد و پس از خوردن غذا کاهش می یابد. بعضي افراد ممكن است به دليل عواملي مانند استرس، كم خوابي يا رژيم غذايي نامناسب، داراي سطح بالاتري از گرلين باشيد كه باعث افزايش اشتها و كاهش سوخت و ساز شود.
 • انسولین: هورمونی است که توسط پانکراس تولید می شود و به سلول های بدن کمک می کند تا قند خون را جذب کنند. انسولین باعث کاهش قند خون و ذخیره سازی چربی در بافت چربی می شود. بعضي افراد ممكن است به دليل عواملي مانند ژيروپلاست، التهاب يا رژيم غذايي پر قندي، داراي سطح بالاتري از انسولين يا به انسولين مقاوم باشيد كه باعث كاهش سوخت و ساز و افزايش ذخيره سازي چربي شود.
 • کورتیزول: هورمونی است که توسط غده فوق کلیوی تولید می شود و به بدن شما را برای مقابله با تهدیدات و استرس های محیطی آماده می کند. کورتیزول باعث افزایش قند خون، اشتها، چربی شکمی و التهاب می شود. بعضی افراد ممکن است به دلیل عواملی مانند استرس شدید، کم خوابی، بیماری یا دارو، دارای سطح بالاتری از کورتیزول باشند که باعث کاهش سوخت و ساز و افزایش وزن می شود.
به روز تر شوید
رژیم تخم مرغ آب پز

 

چرا لاغر نمیشم  برای دانستن علت اینکه چرا لاغر نمیشم در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

متابولیسم یا سوخت و ساز بدن نیز تاثیر مهمی بر روی وزن بدن دارد. متابولیسم به فرآیندهای شیمیایی اطلاق می شود که در سلول های بدن رخ می دهند و به تبدیل غذا به انرژی، رشد، تعمیر و نگهداری بدن کمک می کنند. متابولیسم بستگی به عوامل مختلفی دارد، مانند سن، جنس، قامت، فعالیت عضلانی، هورمون ها و غذا. بعضي افراد به طور ذاتي داراي سوخت و ساز بالاتري هستيد كه باعث مي شود كالري هاي بيشتري را در حال استراحت يا فعاليت بسوزانيد. برخي ديگر داراي سوخت و ساز پائين تري هستيد كه باعث مي شود كالري هاي كمتري را در حال استراحت يا فعاليت بسوزانيد.

چرا لاغر نمیشم؟ تاثیر سبک زندگی، خواب، استرس و روحیه بر روی لاغری

سبک زندگی شما نیز نقش مهمی در تعیین وزن بدن دارد. عادات روزانه شما، مانند خواب، استرس، روحیه، فعالیت فیزیکی و غذای خورده شده، می توانند تاثیر گذار بر روی سطح هورمون ها، سوخت و ساز، اشتها و چربی باشند. بعضي از عادات ناسالم كه مي توانند باعث كندي كاهش وزن و چرا لاغر نمیشم شوند عبارتند از:

 • خواب ناکافی یا نامنظم: خواب کافی و منظم یک عامل حیاتی برای سلامتی و تعادل هورمون ها است. خواب کمتر از 7 ساعت در شبانه روز یا خواب نامنظم می تواند باعث افزایش سطح کورتیزول، گرلین و انسولین و کاهش سطح لپتین و هورمون رشد شود. این تغییرات هورمونی می توانند باعث افزایش اشتها، کاهش سوخت و ساز، کاهش توده عضلانی و افزایش ذخیره سازی چربی شوند. برای بهبود خواب، توصیه می شود که حداقل 7 تا 9 ساعت در شب بخوابید، الگوی خواب منظم داشته باشید، از نور، صدا و دمای نامناسب در محل خواب خود جلوگیری کنید و از مصرف کافئین، الکل و دستگاه های الکترونیک قبل از خواب پرهیز کنید.
 • استرس شدید یا مداوم: استرس یک پاسخ طبیعی بدن به تهدیدات و چالش های محیطی است. استرس می تواند باعث افزایش سطح کورتیزول، گرلین و انسولین و کاهش سطح لپتین و هورمون رشد شود. این تغییرات هورمونی می توانند باعث افزایش اشتها، کاهش سوخت و ساز، کاهش توده عضلانی و افزایش ذخیره سازی چربی شوند. برای کنترل استرس، توصیه می شود که فعالیت های آرام بخش مانند تنفس عمیق، ژورنال نگاری، مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی، خنده و صحبت با دوستان را انجام دهید. همچنین، از عوامل استرس زا مانند منبع خبر، شبکه های اجتماعی، فشار کاری و رقابت پرهیز کنید.
 • روحیه منفی یا نارضایت: روحیه شما نسبت به بدن خود و فرآیند کاهش وزن نقش مهمی در موفقیت شما دارد. روحيه منفي يا نارضايت مي تواند باعث كمبود اعتماد به نفس، كم كاري، دست كشيدين از هدف ها، خود سرزنشي، خود آسيب رساني يا خوردن بي رويه شود. اين عادات مي توانند باعث كندي كاهش وزن يا حتي افزايش وزن شوند. برای بهبود روحيه، توصيه مي شود كه به نقطه قوت ها، پيشرفت ها و مزاياي بدن خود توجه كنيد، هدف هاي واقع بينانه و انگيزه بخش براي خود تعيين كنيد، از خودتان تشويق و تقدير كنيد، با افراد مثبت و حمايت كننده ارتباط برقرار كنيد و از خودتان مراقبت كنيد.
به روز تر شوید
رژیم لاغری رایگان، نمونه برنامه غذایی لاغری برای یک ماه

اگر هنوز میخواهید بدانید چرا لاغر نمیشم با ادامه مقاله همراه ما باشید.

 • فعالیت فیزیکی کم یا نامناسب: فعالیت فیزیکی یک عامل کلیدی برای سوخت و ساز، سلامت قلب و عروق، تقویت عضلات و کاهش چربی است. فعاليت فيزيكي كم يا نامناسب مي تواند باعث كاهش سوخت و ساز، كاهش توده عضلاني، افزايش ذخيره سازي چربي و افزايش خطر بيماري هاي مزمن شود. برای بهره برداری از فواید فعالیت فیزیکی، توصیه می شود که حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت های متوسط تا شدید مانند پیاده روی، دویدن، شنا، دوچرخه سواری و ورزش های هوازی انجام دهید. همچنین، حداقل دو روز در هفته فعالیت های تقویت عضلات مانند بارفرار، بدنسازی، ژیمناستیک و یوگا را به برنامه خود اضافه کنید.
 • غذای ناسالم یا نامناسب: غذای خورده شده شما نقش مهمی در تعیین وزن بدن دارد. غذای ناسالم یا نامناسب می تواند باعث افزایش کالری، قند، چربی، نمک و مواد افزودنی در بدن شود. این عوامل می توانند باعث افزایش سطح انسولین، گرلین و کورتیزول و کاهش سطح لپتین و هورمون رشد شوند. این تغییرات هورمونی می توانند باعث افزایش اشتها، کاهش سوخت و ساز، کاهش توده عضلانی و افزایش ذخیره سازی چربی شوند. برای بهبود غذای خورده شده، توصيه مي شود كه به جای غذاهای پر پردازش، پر چرب، پر قند و پر نمک، از غذاهای طبیعی، تازه، سالم و متعادل استفاده کنید. به عنوان مثال، به جای نان سفید، ککاکولا، پفک و پیراشکی، از نان کامل، آب لیمو ترش، مغز های خشک و سالاد استفاده کنید.

چرا لاغر نمیشم؟ علت کندی کاهش وزن

 

اشتباهات رایج در رژیم غذایی و ورزش که باعث کندی کاهش وزن می شوند

بعضی از مردم با این تصور که با رژیم غذایی سخت و ورزش زیاد، سریعتر وزن خود را کاهش دهند، به خود آسیب می رسانند. این اشتباهات می توانند باعث کند شدن فرآیند کاهش وزن و پاسخ اصلی به سوال چرا لاغر نمیشم باشند.  برخی از این اشتباهات عبارتند از:

 • کم خوردن بیش از حد: برخی از مردم فکر می کنند که با کم خوردن غذا، کالری کمتری دریافت می کنند و در نتیجه لاغر می شوند. اما این روش موثر نیست. زیرا با کم خوردن بیش از حد، بدن شما به حالت گرسنگی می رود و سوخت و ساز خود را کاهش می دهد تا از انرژی ذخیره شده استفاده کند. همچنین، با کم خوردن بیش از حد، شما ممکن است کمبود مواد مغذی ضروری مانند پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و آب داشته باشید. این عوامل می توانند باعث کاهش توده عضلانی، ضعف، خستگی، سرگیجه، گرفتگی عضلات، ترک خوردگی پوست، ریزش مو، پیر شدن زودرس و بروز بیماری های مختلف شوند. برای جلوگیری از کم خوردن بیش از حد، توصيه مي شود كه حداقل 1200 كالري در روز دريافت كنيد و 3 وعده غذايي منظم و 2 تا 3 وعده ميان وعده سالم داشته باشيد.
 • پرخوردن بعد از رژيم يا ورزش: بعضي از مردم فكر مي كنند كه با پيروي كردن از يك رژيم غذايي سخت يا انجام دادن يك جلسه ورزشي شديد، مي توانند به خود جايزه بدهند و به هر چيزي كه دوست دارند بخورند. اما این روش نادرست است. زیرا با پرخوردن بعد از رژيم يا ورزش، شما ممكن است كالري هايي را كه سوختانده يا كم كرده ايد، دوباره جبران كنيد يا حتي بيشتر دريافت كنيد. همچنین، با پرخوردن بعد از رژیم یا ورزش، شما ممکن است تعادل قند خون خود را به هم بزنید و باعث شود که دوباره گرسنه شوید. برای جلوگیری از پرخوردن بعد از رژیم یا ورزش، توصیه می شود که غذای خود را به چند وعده کوچک تقسیم کنید، غذای سالم و مغذی با پروتئین، فیبر و چربی سالم بخورید، آب فراوان بنوشید و به خودتان گاهی اوقات یک وعده غذای تفریحی کوچک بدهید.
 • فعالیت فیزیکی کم یا نامناسب: فعالیت فیزیکی یک عامل کلیدی برای سوخت و ساز، سلامت قلب و عروق، تقویت عضلات و کاهش چربی است. فعاليت فيزيكي كم يا نامناسب مي تواند باعث كاهش سوخت و ساز، كاهش توده عضلاني، افزايش ذخيره سازي چربي و افزايش خطر بيماري هاي مزمن شود. برای بهره برداری از فواید فعالیت فیزیکی، توصیه می شود که حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت های متوسط تا شدید مانند پیاده روی، دویدن، شنا، دوچرخه سواری و ورزش های هوازی انجام دهید. همچنین، حداقل دو روز در هفته فعالیت های تقویت عضلات مانند بارفرار، بدنسازی، ژیمناستیک و یوگا را به برنامه خود اضافه کنید.
 • غذای ناسالم یا نامناسب: غذای خورده شده شما نقش مهمی در تعیین وزن بدن دارد. غذای ناسالم یا نامناسب می تواند باعث افزایش کالری، قند، چربی، نمک و مواد افزودنی در بدن شود. این عوامل می توانند باعث افزایش سطح انسولین، گرلین و کورتیزول و کاهش سطح لپتین و هورمون رشد شوند. این تغییرات هورمونی می توانند باعث افزایش اشتها، کاهش سوخت و ساز، کاهش توده عضلانی و افزایش ذخیره سازی چربی شوند. برای بهبود غذای خورده شده، توصيه مي شود كه به جای غذاهای پر پردازش، پر چرب، پر قند و پر نمک، از غذاهای طبیعی، تازه، سالم و متعادل استفاده کنید. به عنوان مثال، به جای نان سفید، ککاکولا، پفک و پیراشکی، از نان کامل، آب لیمو ترش، مغز های خشک و سالاد استفاده کنید
به روز تر شوید
چربی سوز شکم و پهلو : 10 ماده غذایی که چربی سوزی شکم و پهلو را تسریع می کنند!

برای خواندن مقاله در مورد رژیم لاغری 8 کیلو در یک ماه رایگان اینجا کلیک کنید.

 

چرا لاغر نمیشم

 

5 علت عمده کندی کاهش وزن و اینکه چرا لاغر نمیشم

با توجه به مطالب گفته شده در مورد اینکه چرا لاغر نمیشم ، می توان 5 علت عمده کندی کاهش وزن را به شرح زیر خلاصه کرد:

 • علت اول: خواب ناکافی یا نامنظم: خواب کافی و منظم باعث تعادل هورمون ها، کاهش اشتها، افزایش سوخت و ساز و کاهش چربی می شود. خواب ناکافی یا نامنظم باعث نابودی هورمون ها، افزایش اشتها، کاهش سوخت و ساز و افزایش چربی می شود.
 • علت دوم: مصرف زیاد کالری مایع یا نوشیدنی های شیرین: نوشیدن آب فراوان باعث تصفیه بدن، حفظ تعادل آب و الکترولیت، کاهش احساس گرسنگی و سیر شدگی می شود. مصرف زیاد کالری مایع یا نوشیدنی های شیرین باعث افزایش قند خون، افزایش سطح انسولین، کاهش سطح لپتین و افزایش ذخیره سازی چربی می شود.
 • علت سوم: تحليل ماهيچه يا از دست دادن توده عضلاني: توده عضلانی باعث افزایش سوخت و ساز، کاهش چربی، افزایش قدرت و استحکام بدن می شود. تحليل ماهيچه يا از دست دادن توده عضلاني باعث كاهش سوخت و ساز، افزايش چربي، كاهش قدرت و استحكام بدن مي شود.
 • علت چهارم: پرکاری تیروئید یا هایپرتیروئیدیسم: تیروئید یک غده است که هورمون هایی را تولید می کند که به تنظیم سوخت و ساز، رشد، توسعه و دمای بدن کمک می کنند. پرکاری تیروئید یا هایپرتیروئیدیسم وقتی رخ می دهد که تیروئید بیش از حد هورمون تولید می کند. این حالت باعث افزایش سوخت و ساز، کاهش وزن، تپش قلب، عرق کردن، لرزش دستان، اضطراب و خستگی می شود.
 • علت پنجم: بیماری آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی: آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی است که باعث التهاب، درد، سفتی و ضعف در مفاصل می شود.
به روز تر شوید
رژیم شوک سه روزه، مقاومت بدن خود را در برابر لاغری بشکنید

خلاصه مقاله چرا لاغر نمیشم

در این مقاله به بررسی 5 علت عمده کندی کاهش وزن و اینکه چرا لاغر نمیشم پرداختیم. این علل عبارتند از:

 • خواب ناکافی یا نامنظم که باعث نابودی تعادل هورمون ها، افزایش اشتها، کاهش سوخت و ساز و افزایش چربی می شود.
 • مصرف زیاد کالری مایع یا نوشیدنی های شیرین که باعث افزایش قند خون، افزایش سطح انسولین، کاهش سطح لپتین و افزایش ذخیره سازی چربی می شود.
 • تحليل ماهيچه يا از دست دادن توده عضلاني که باعث کاهش سوخت و ساز، کاهش توده عضلانی، افزایش چربی و افزایش خطر بیماری های مزمن می شود.
 • پرکاری تیروئید یا هایپرتیروئیدیسم که باعث افزایش سوخت و ساز، کاهش وزن، تپش قلب، عرق کردن، لرزش دستان، اضطراب و خستگی می شود.
 • بیماری آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی که باعث التهاب، درد، سفتی و ضعف در مفاصل می شود.

برای رفع این علل و بهبود فرآیند کاهش وزن، توصیه های زیر را پیشنهاد می کنیم:

 • حداقل 7 تا 9 ساعت در شب خواب منظم و کافی بخوابید.
 • به جای نوشیدن آبجو، شراب، آب میوه، شیریناب، چای یا قهوه شیرین، آب فراوان بنوشید.
 • حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت های متوسط تا شدید و حداقل دو روز در هفته فعالیت های تقویت عضلات انجام دهید.
 • به جای غذاهای پر پردازش، پر چرب، پر قند و پر نمک، از غذاهای طبیعی، تازه، سالم و متعادل استفاده کنید.
 • فعالیت های آرام بخش مانند تنفس عمیق، ژورنال نگاری، مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی، خنده و صحبت با دوستان را انجام دهید.
 • به نقطه قوت ها، پیشرفت ها و مزایای بدن خود توجه کنید، هدف های واقع بینانه و انگیزه بخش برای خود تعیین کنید، از خودتان تشویق و تقدیر کنید، با افراد مثبت و حمایت کننده ارتباط برقرار کنید و از خودتان مراقبت کنید.
 • در صورت لزوم، از پزشک یا متخصص تغذیه مشورت بگیرید و در صورت وجود هرگونه بیماری یا اختلال، درمان مناسب را دنبال کنید
به روز تر شوید
رژیم کانادایی اصلی 13 روزه با 13 کیلو کاهش وزن