امتیاز دهید

8 نوشیدنی موثر در کاهش وزن

افزایش وزن هنگامی که منجر به چاقی شود می تواند خطرساز باشد و مشکلات جدی را برای فرد ایجاد کند. امروزه خیلی از بیماری ها ناشی از چاقی است که اگر به موقع جلوی آن گرفته نشود، منجر به گرفتگی رگ ها، چربی خون، عملکرد ضعیف کبد و کلیه و … می شود.

برای جلوگیری از رخ دادن این بیماری ها خطرناک ما به شما 8 نوشیدنی موثر در کاهش وزن را معرفی می کنیم که این نوشیدنی ها نه تنها به کاهش وزن کمک می کنند بلکه متابولیسم بدن را نیز افزایش می دهند.

نوشیدنی هایی مانند چای زنجبیل و لیمو دارای خواصی هستند که بدون آسیب رساندن به بدن، چربی ها را می سوزانند. برای آگاهی از این نوشیدنی های سالم که به کاهش وزن موثر کمک می کنند، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

نوشیدنی های موثر در لاغری

نوشیدنی های موثر در کاهش وزن

کاهش وزن در کوتاه مدت

آنچه می نوشید می تواند به اندازه آنچه می خورید بر وزنتان تأثیر بگذارد. اگرچه هیچ نوشیدنی جادویی برای کاهش وزن وجود ندارد، اما برخی از نوشیدنی ها شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارند و یا متابولیسم شما را افزایش می دهند تا بتوانید کالری بیشتری بسوزانید.

اکنون وقت آن است که با کمی انگیزه تنبلی را کنار گذاشته و برای لاغری و تناسب اندام ایده آل خود تلاش کنید و ما در این مسیر با توضیح فوایدنوشیدنی های موثر در لاغری، با شما همراه خواهیم بود. تمامی نوشیدنی هایی که در ادامه مطالعه می کنید، سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌ها، از جمله پتاسیم، آهن، منیزیم، کلسیم، اسید فولیک و ویتامین‌های A، K و C می باشند.

در ادامه برخی از موثرترین نوشیدنی ها در کاهش وزن، ذکر شده است:

  1. نوشیدن آب

آب یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش وزن است. یک پزشک متخصص تغذیه در Option Care Health می‌گوید: آب نه تنها بدون کالری است، بلکه از  پرخوری زیاد افراد نیز جلوگیری می کند و همچنین برای کسانی که در رشته های ورزشی سنگین مانند بدنسازی فعالیت می کنند، بسیار توصیه می شود زیرا حجم زیادی از عضلات بدن را آب فرا گرفته است.

یک بررسی علمی در سال 2019 نشان داد که افزایش مصرف آب در طول روز با کاهش متوسط ​​5.15 درصدی وزن بدن همراه است. نوشیدن آب، فرآیندهای متابولیکی و فیزیولوژیکی بدن را تسهیل کرده و به سم زدایی بدن نیز کمک می کند.

افرادی که قصد دارند وزن خود را کنترل کنند، می توانند نوشیدن آب را جایگزین نوشیدنی های پر کالری و شیرین کنند. بسیاری از سازمان های بهداشتی، از جمله CDC، نوشیدن آب را به جای نوشیدنی های پرکالری و مضر توصیه می کنند.

اهمیت نوشیدن آب

نوشیدن آب در طول روز

  1. چای سبز

چای سبز حاوی کاتچین و کافئین است، دو ترکیبی که ممکن است متابولیسم را افزایش دهند. تحقیقات نشان می دهد که کافئین تاثیر موثری در سوزاندن چربی و کاهش وزن دارد.

یک تحقیق علمی بر روی نوشیدنی هایی که به کاهش وزن کمک می کنند، نشان داده است مصرف چای سبز به مدت سه ماه، کاهش وزن و کاهش چربی و همچنین کاهش بیشتر سایز دور کمر در مقایسه با افرادی که آن را مصرف نمی کردند، به همراه داشته است.

نوشیدن چای سبز در لاغری

تاثیر چای سبز در لاغری

  1. چای سیاه

چای سیاه نیز مانند چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان ها به خصوص پلی فنول است که خطر چاقی را کاهش می دهد. تحقیقات نشان داده است که چگونه نوشیدن روزانه چای به سوزاندن چربی شکم کمک می کند.

به عنوان مثال، یک بررسی در سال 2018 نشان داد که پلی فنول‌های موجود در چای میزان چربی و قند جذب شده توسط بدن را کاهش می‌دهند و در نتیجه کالری دریافتی را کاهش می‌دهند و موجب کاهش وزن می شود.

علاوه بر این، یک مطالعه کوچک در سال 2014 نشان داد که نوشیدن 3 فنجان چای سیاه در روز به مدت سه ماه در مقایسه با گروهی که نوشیدنی های کافئین دار مشابه چای، مصرف می‌کردند، خطر افزایش وزن را در شرکت‌کنندگان کاهش می‌دهد و دور کمر را حدود 2 سانتی‌متر کاهش می‌دهد.

نوشیدن چای سیاه در لاغری

نوشیدن چای برای کاهش وزن

  1. شیک پروتئین

کافئین دارای مزایای فوق العاده ایست که می تواند خطر ابتلا به بیماری های تهدید کننده زندگی از جمله سرطان را کاهش دهد. پودرهای پروتئینی مانند پروتئین آب پنیر، پروتئین سویا، پروتئین سفیده تخم مرغ، پروتئین کازئین و پروتئین نخود به کاهش وزن کمک می کنند.

دلیل آن این است که پروتئین موجود در شیک های پروتئینی باعث می شود برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید و همچنین انرژی بیشتری به شما می دهد، بنابراین کالری بیشتری در طول روز می سوزانید.

یک بررسی در سال 2014 نشان داد که هضم پروتئین ها می تواند تعداد کالری هایی را که بدن شما در حالت استراحت می سوزاند 15 تا 30 درصد، افزایش دهد در حالی که کربوهیدرات ها و چربی ها باعث افزایش تنها 3 تا 10 درصد چربیسوزی در بدن می شوند.

این موضوع می تواند توضیح دهد که چرا رژیم های پر پروتئین ساعت ها بعد از غذا خوردن غذا و نوشیدن، کالری بیشتری نسبت به سایر رژیم ها می سوزانند.

شیک پروتئین چیست؟

  1. قهوه سیاه

ثابت شده است که نوشیدن قهوه باعث کاهش اشتها و کالری دریافتی در طول روز می شود، اما همچنین باعث افزایش تعداد کالری هایی که در هنگام استراحت می سوزانید، می شود. به عنوان مثال، یک مطالعه کوچک در سال 2020 نشان داد که نوشیدن چهار فنجان قهوه در روز به مدت 24 هفته، کاهش 4 درصدی چربی بدن را به همراه دارد.

نوشیدن قهوه برای لاغری

نوشیدن قهوه برای کاهش وزن

  1. سرکه سیب

اسید استیک، ماده فعال سرکه سیب، متابولیسم بدن را افزایش داده و اشتها را کاهش می دهد. علاوه بر این، ممکن است سرعت تخلیه غذا از معده را کاهش دهد، بنابراین باعث می شود برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید. اما به این نکته توجه داشته باشید که مصرف زیاد سرکه سیب ممکن است آسیب های دیگری به بدن وارد کند مانند زخم معده و … . از مصرف بیش از حد سرکه سیب خودداری کنید.

بهتر است 1 تا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب مخلوط کرده و روزانه بنوشید. این ممکن است از فرسایش مینای دندان یا مشکلات مرتبط با معده، به دلیل اسید موجود در آن جلوگیری کند.

تاثیر سرکه سیب در لاغری

  1. آب کرفس 

آب کرفس یکی از نوشیدنی های ضد کالری است، بدان معنا که بدن انسان برای جذب و هضم آن به انرژی زیادی نیاز دارد. کرفس با کاهش کلسترول بد خونه به کاهش وزن کمک می کند. به دلیل وجود ویتامین‌های B6,A و K به علاوه منیزیم، پتاسیم و فسفر و فیبر فراوان در کرفس، این نوشیدنی هم سبب کاهش وزن می‌شود و هم نقش موثری در سلامت اندام‌های مختلف بدن دارد.

شما می توانید این نوشیدنی را با یک قاشق چای خوری سرکه سیب مخلوط کرده و آن را بنوشید اما توجه داشته باشید مصرف زیاد آب کرفس می تواند خطرناک باشد، پس در مصرف آن احتیاط کنید و تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف نمایید.

 

نوشیدن آب کرفس برای لاغری

  1. تخم شربتی و دانه چیا

نوشیدن آب به همراه تخم شربتی و دانه چیا یک گزینه عالی برای افرادیست که قصد کاهش وزن دارند. این نوشیدنی به کنترل قند خون و کاهش کلسترول خون کمک می کند و به شما برای طولانی مدت، احساس سیری می دهد.

هر قاشق غذاخوری تخم شربتی (13 گرم) 15% کلسیم، 10% منیزیم و آهن لازم برای مقدار مصرف مجاز روزانه (RDI) را در خود دارد. در حالیکه هر قاشق غذاخوری دانه چیا؛ هر 13 گرم 8% کلسیم، 8% منیزیم و 9% آهن لازم برای مقدار مصرف مجاز روزانه (RDI) را تامین می کند.

تخم شربتی سرشار از فیبر، به ویژه فیبر محلول مانند پکتین است. در هر 13 گرم تخم شربتی (1 قاشق غذاخوری) 7 گرم فیبر وجود دارد. این فیبر 25% مقدار مجاز مصرف روزانه (RDI) را تامین می کند. در حالیکه در 13 گرم دانه چیا تنها 5% فیبر وجود دارد.

اگرچه فیبر به خانواده کربوهیدرات ها تعلق دارد اما بدن ما قادر به هضم این نوع کربوهیدارت نیست و برخلاف کربوهیدارت های قابل هضم، فیبر قند خون را بالا نمی برد. بنابراین منجر به تحریک انسولین نمی شود.

تخم شربتی و دانه چیا

سخن آخر

اگر می خواهید به تناسب اندام برسید و از شر چربی های مضر و خطرناک بدن خلاص شوید، می توانید از 8 نوشیدنی موثر در کاهش وزن استفاده کنید تا تاثیر فوق العاده آن را در کاهش وزن و سایز را در خود مشاهده کنید.

تذکر:

همانطور که تمامی موارد ذکر شده برای کاهش وزن اصولی و جذب مواد مغذی بیشتر به بدن توصیه می شوند، به این نکته توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه هر یک از نوشیدنی های ذکر شده می تواند مضر باشد و خطرات دیگری را به همراه داشته باشد.

بنابراین در مصرف هر یک از نوشیدنی های ذکر شده احتیاط کنید و حدالامکان تحت نظارت پزشک و متخصص تغذیه، از آن ها استفاده کنید.

منابع:

https://www.indiatvnews.com

https://arabic.rt.com/health/